Tur til København 2011
Erling havde lånt både og logi i Hellerup Roklub – en rigtig dejlig roklub fyldt med rare mennesker, som havde lyst til at snakke, give gode råd og i det hele taget være i klubben – der var folk hele dagen igennem lige fra kl. 4.30, hvor den første singlesculler skulle ud til sent på aftenen, hvor man lige skulle ned og kikke til det hele.
Ankom ved 12-tiden, fik lidt at spise og en snak med Keld, før vi gik ud. Turen gik nordpå i dag – en lille tur for at sondere det hele. Godt der ikke var planlagt en længere tur, for så var vi kommet sent hjem. Vinden var utilregnelig og det var strømmen og bølgerne også – så vi kom på arbejde på en helt anden måde end hjemme i fjorden. Det gør et eller andet ved ryg og bagdel. Men en skøn tur.
Erling lavede stegt flæsk med nye kartofler og løgsovs – herligt. Allerede ved 22-tiden var vi færdige. Mødtes til morgenmad kl. 8 og derefter den længe ventede tur ind i havnen og alle kanalerne – og vi kom rundt – overalt – Erling var velforberedt og kendte alle steder, så vi var i trygge hænder. Roede forbi Tuborg, Nordhavnen, Langelinie og den Lille Havfrue. Vi startede kanalrundfarten i minørgraven, hvor vi bare gloede og gloede – husbåd efter husbåd, helt, helt stille, solskin og fuglefløjt – en lise for sjælen, og så midt i København. Her sad vi længe og nød det.
Så gik turen videre gennem et hav af kanaler, ja, vi var i dem alle – på nær Nyhavn, her må vi ikke gå ind mere. Spiste vores frokost ved Torpedohallen/Kanonbådsgraven – fik vores navigeringsevner sat på en prøve i Christianshavns og Frederiksholms Kanaler. Her var et hav af speedbåde, sejlbåde, småbåde, DSB-busser, turbåde og kanalrundfartsbåde – der var 6 – 7 kæmpe cruiseskibe på op til 11 etager hver dag – og det føltes, som om alle disse mennesker skulle på havnerundfart. Til sidst fik Erling nok og udbrød – nej, nu må de kraftedme vente på os!
Endte nede i Sydhavnen, hvor vi bl.a. besøgte Københavns Roklub – den var lige renoveret for 16 mill. kr.! Der var bare alt! Vendte næsen hjemad – og godt at vi ikke gik videre, for det var strid at komme hjem – vind og strøm var igen rigtig slemme, så vi var færdige, da vi kom hjem. Den ene båd nåede lige at lave et ophold i Nordhavnen, hvor Den færøske Roklub ligger – der var ingen hjemme, så vi planlagde at besøge dem i morgen.
Gik på Sejlklubbens restaurant, som lå lige ved siden af – det var ingen fornøjelse, det kan ikke anbefales. Så vi måtte ned og have en is – desværre har vi ikke fået et foto af Torben Mikkelsens is – tro det eller lad være – han kunne ikke spise op! Igen trætte kl. 10 og gik til køjs.
Sidste dag – en kort dag – hvor vi ville besøge roklubber. Det blev til Den færøske Roklub, som lå i sin egen lille verden – et rigtigt herligt klondike, og Studenterne, Gefion, Kvik og Skjold.
Nu kunne vores bagdele heller ikke mere, så det var passende at skulle hjem – efter den mest fantastiske rotur, jeg nogen sinde har været med på – og jeg tror, at mange af de andre har det på samme måde. Jeg vil bare af sted igen ;o)) Godt nok var der meget mandehørm fra specielt de 3 af herrerne, men også forkælelse, omsorg, tryghed og kærlighed. Tusind tak for en dejlig tur til Erling, Torben N., Torben M., Allan og Birthe. Helle - se flere billeder